top of page

האם גם בדובאי קיימת אינפלציה?

האינפלציה הצרכנית של דובאי עלתה ל-4.6 אחוזים באפריל, בהשוואה על בסיס שנה לשנה. זו הייתה הקריאה הגבוהה ביותר מאז מאי 2015, על פי דו"ח של Emirates NBD. בנתון החודשי, המחירים לצרכן עלו ב-1.2%, העלייה החודשית הגדולה ביותר מאז ינואר 2018, על פי נתונים חדשים ממרכז הסטטיסטיקה של דובאי. Khatija Haque, ראש מחקר וכלכלנית ראשית באמירויות NBD, אמרה: "המניע העיקרי של האינפלציה בדובאי בחודשים האחרונים היה עלויות התחבורה, שעלו באפריל ב-28.8% והיוו כמחצית מהאינפלציה. "מחירי המזון (עלייה ב-8.6%) היו המניע השני בגודלו לאינפלציה באפריל, ואחריו עלויות בילוי ותרבות ומחירי מסעדות ובתי מלון". שיעור האינפלציה במדינות ערב צפוי לעלות לכ-7.5 אחוזים בשנת 2022, לעומת 5.7 אחוזים בשנת 2021, מה שמשקף את ההשפעה של אתגרי שרשרת האספקה ​​הבינלאומית ועליית מחירי הסחורות החקלאיות והתעשייתיות וכן מוצרי אנרגיה, עקב ההתפתחויות העולמיות הנוכחיות. המהדורה ה-16 של דוח התחזית הכלכלית הערבית שפרסמה קרן המטבע הערבית (AMF) הוסיפה כי כמה לחצים אינפלציוניים צפויים להופיע לאורך אופק התחזית עקב העלייה הצפויה ברמות הביקוש המצרפי; העלייה בשיעורי מס הצריכה בחלק ממדינות ערב, פיחות של חלק מהמטבעות הערביים מול המטבעות העיקריים והשפעת גורמים אינפלציוניים אחרים המשתנים ממדינה ערבית אחת לאחרת. הדו"ח מוסיף כי שיעור האינפלציה צפוי להיות בירידה יחסית ב-2023 עד ל-7%. המרכיב היחיד בסל מדד המחירים לצרכן שירד על בסיס שנתי באפריל היה דיור ושירותים. עם זאת, גם כאן קצב הירידה הואט ו- Emirates NBD צופה כי אינפלציית הדיור במדד המחירים לצרכן תהפוך לחיובית בחודשים הקרובים.


יוקר המחיה בסופר בדובאי


איך האינפלציה בדובאי משפיעה על חיי היום יום?

אינפלציה היא מצב של עליית מחירי סחורות ושירותים וירידה בכוח הקנייה של הצרכנים. במונחים כלליים, אינפלציה פירושה שאתם צריכים לשלם מחיר גבוה יותר עבור הסחורות והשירותים. המשמעות היא שיוקר המחיה עולה במהלך תקופת האינפלציה. לפי דוח יוקר המחיה של מרסר לשנת 2019, דובאי היא העיר היקרה ביותר באיחוד האמירויות, מה שמקשה על תושביה, שחלקם מתקיימים על משכורת מינימום בדובאי, לעמוד בנטל. אינפלציה היא מחיר ממוצע שבו צרכן קונה סחורות ושירותים. האינפלציה נמדדת באמצעות מדד המחירים לצרכן. מדד המחירים לצרכן פירושו הממוצע המשוקלל של המחירים ששולמו עבור סחורות ושירותים. זה כולל הוצאות המשולמות עבור דרישות משק בית יומיות, תחבורה, מתקנים רפואיים ואחרים. האינפלציה בדובאי משפיעה בעיקר על השכירים, שכאמור חלקם עדיין מרוויחים משכורת מינימום בדובאי, ופחות על התיירים, שכן המחירים עולים אבל הכנסתם לא עולה. כמו כן, החיסכון הלאומי פוחת כאשר אנשים נוטים להוציא יותר במהלך האינפלציה ותעשיות שלמות יכולות להיסגר בגלל הפסדים שנגרמו כתוצאה מאינפלציה. בדובאי, המרכיבים של מדד המחירים לצרכן הם דיור, מזון ומשקאות קלים, תחבורה, סחורות ושירותים, ריהוט ומשק בית, תקשורת, בתי מלון, מסעדות, ביגוד, טקסטיל, הנעלה, טיפול רפואי, משקאות, טבק ואחרים. יוקר המחיה בדובאי עולה ככל ששיעורי האינפלציה עולים, וגם שער הריבית בדובאי עולה, כך ש יש ירידה בכוח הקנייה של הכסף והתושבים צריכים לשלם יותר כדי לחיות בדובאי.


אינפלציה בחיי היום יום בדובאי

אינפלציה בדובאי

עליית האינפלציה לא השפיעה הרבה על דובאי בהשוואה לערים גלובליות גדולות אחרות. איך זה ייתכן? ובכן, האמירות שומרת על אסטרטגיית יבוא וכלכלת מגוונת, ממשיכה למשוך השקעות זרות, ומדורגת גבוה במדדים של יוקר המחיה. עם זאת, ממשלת איחוד האמירויות הכילה למעשה את השפעת האינפלציה עד כה באמצעות קמפיין 'הקפאת המחירים' שלה - הקפאת עלויות של 11,000 מוצרים בסיסיים, כולל לחם, חלב, בשר ועופות כדי לשמור על מינימום השפעת האינפלציה על הכלכלה. בנוסף, ההצמדה של הדירהם של איחוד האמירויות הערביות לדולר האמריקני שירתה אותו היטב, שכן דולר חזק יותר פירושו דירהם חזק יותר, המספק יציבות מוניטרית למשקיעים, סוחרים ועסקים, יחד עם קיזוז קל של לחצים אינפלציוניים. ובכל זאת, אנחנו יודעים שנפט שומר על הכל באזור. עם עליית מחירים של מעל 100 דולר לחבית, הזינוק במחירי הנפט הגולמי אמור גם לחזק את כלכלת המדינה. כיאה, אסטרטגיית הגיוון של איחוד האמירויות לא מושפעת מהעלייה במחירי הנפט. למעשה, המעבר של איחוד האמירויות מהסתמכות על סחורה בודדת, נפט, להפיכתה לכלכלה מגוונת ודינמית יותר אפשרה למדינה לעמוד בפני זעזועים בשוק ולחצים אינפלציוניים. על ידי התקשרות לרשתות אספקה שונות ופיתוח מגזרים שונים שאינם נפט, הכלכלה הצליחה לשנות את המיקוד ולספוג זעזועים גדולים בשוק בקלות. בנוסף, האטרקטיביות של דובאי כנקודה חמה לחופשות וכחיזוק תיירותי סייעה גם היא להכיל את האינפלציה. עם זאת, איחוד האמירויות לא בטוחה מכעס האינפלציה, ויוקר המחיה עשוי לעלות במידה ניכרת בחודשים הקרובים. עם זאת, השפעות האינפלציה נשמרות למינימום באמצעות יוזמת הקפאת המחירים, תמחור הנפט האיתן והפנייה העולמית של דובאי לתיירות והשקעות, במיוחד בנדל"ן. איחוד האמירויות עושה כל שביכולתו כדי להגביל את ההשפעה של עליות המחירים העולמיות והאינפלציה, אמר שר הכלכלה של המדינה. עבדאללה בן טוק אל מארי אמר כי העלאות מחירי הסחורות הן אתגר עולמי וכי למשרד יש "מדיניות ותוכניות שנלמדו היטב" כדי להכיל עליות בלתי מוצדקות בשווקים במדינה. לדבריו, המשרד מטפל בנושא על ידי "ניסיון להשיג איזון בין האינטרס של הצרכן להשיג סחורה במחירים סבירים מחד, לבין הבטחת קיימות האספקה" מאידך. אחזקת אספקה היא "עדיפות לאומית" המשרתת את מדיניות הביטחון התזונתי של המדינה, אמר בראיון לסוכנות הידיעות הממלכתית וואם.


66 צפיות

Comentarios


bottom of page