top of page

בורג' ח'ליפה - 828 מטרים של אלגנטיות וחן!

האם מגדל בורג' ח'ליפה, המגדל הגבוה בדובאי, מהמם כמו שאומרים? ובכן, יש רק דרך אחת להיות בטוחים - לעלות על מטוס לדובאי ולראות במו עיניכם את הפלא המבני הזה. אבל לפני שתעשו זאת, הנה סקירה מקיפה על הבניין הכי גבוה בדובאי, ובעצם - הבניין הכי גבוה בעולם!
הבורג' ח'ליפה מתנשא אל שמי המדבר מעל דובאי, הוא אוסף של "הכי". ביום שבו נפתח ב-2010, היה זה המבנה, מעשה ידי אדם, הגבוה ביותר בעולם, המתנשא לגובה של כ - 2,716.5 רגל (828 מטר)- ו- 160 קומות. הוא היה גם ביתם של בתי המגורים הכי גבוהים בעולם (בקומה ה-140), של מרפסת התצפית החיצונית הגבוהה בעולם (קומה 124), של הנסיעה במעלית למרחקים הארוכים ביותר בעולם (המעלית הראשית בעולם שעולה ברציפות לגובה של 500 מטר), והוא גם ביתו של מלון ארמני הראשון בעולם. עם זאת, מעבר לכל אותם תארים ושיאים, מדובר בפלא של אדריכלות פיסולית והנדסה חדשנית שאפילו המעצבים שלה לא היו בטוחים שיצליחו. כדי ליצור את המבנה המאסיבי הזה, צוותי התכנון וההנדסה היו צריכים להתגבר על שתי הבעיות החמורות הללו:


  • הבעיות הטכניות שנוצרו בעקבות גובהו האדיר של הבניין.

  • הבעיות הלוגיסטיות שנבעו מקרבתו לקו שבר מרכזי ומהרוחות האלימות המפורסמות שמתערבלות סביב ודרך דובאי.

ככזה, המסע לבניית המגדל הגבוה בדובאי (ובעולם) לא היה כולו ורוד ומבטיח. עם זאת, המכשולים הללו לא מנעו מדובאי להפוך לבית לבורג' ח'ליפה. אז מלבד היותו הבניין הכי גבוה בדובאי, אילו תכונות נוספות הופכות את בורג' ח'ליפה לכל כך ייחודי? בוא נגלה:


עיצוב

כפי שהוזכר קודם לכן, בורג' ח'ליפה הוא המגדל הגבוה בעולם. והעיצוב שלו פשוט כה ייחודי, שאין דומה לו. באופן כללי, זה לא רק הגובה שלו שהופך אותו לפלא ארכיטקטוני - כל היבט של גורד השחקים המדהים הזה תוכנן בקפידה ובוצע באלגנטיות ובחן. מהרגע שתציצו בו מרחוק ועד לרגע שתכנסו פנימה, הבורג' ח'ליפה יעצור את נשימתכם. כבניין שעוצב להיות עיר אנכית שלמה, בורג' ח'ליפה משלב מגורים, מסעדות, משרדים, שטחי מסחר, ארבע בריכות שחייה, חדר כושר, מגרשי טניס ומלון יוקרה עם ספא. אז אנשים יכולים לעבוד שם, לשחק שם, ולחיות שם בנוחות מוחלטת. בממוצע, כ-6,000 איש מאכלסים את הבניין מדי יום. גורד השחקים הוא גולת הכותרת של מרכז העיר דובאי והמרכז של תנופת הנדל"ן המהדהדת שלה. מאז החלה בנייתו של המגדל, ערכי הנכסים במרכז העיר דובאי זינקו, מה שהוליד את מה שמכונה לעתים קרובות "אפקט בורג' ח'ליפה". ממרפסת התצפית של בורג' ח'ליפה, קו הרקיע החדש והבוהק של העיר נראה בבירור. כמו כן, ניתן לראות ממנה את קניון דובאי האלגנטי ואת אגם בורג' ח'ליפה, שגודלו 30 דונם מעשה ידי אדם, עם המזרקה המרקדת שלו המשתרעת עד 50 קומות - שהיא המזרקה הגבוהה ביותר בעולם, כמובן. החיפוי החיצוני של הבניין מורכב מיותר מ-26,000 לוחות זכוכית מחזירות אור - זו הסיבה שהוא מנצנץ באור השמש. החזית הכפולה לא רק מפחיתה את צבירת החום מהשמש, אלא גם מספקת בידוד נוסף לחללים הפנימיים. בנוסף, הבורג' ח'ליפה הוא אנדרטה של יצירתיות אנושית עם שורשים עמוקים בטבע. ה-Hymenocallis, פרח מדבר מקומי המוכר כשושנת העכביש, שימש השראה לצורת הבסיס המשולשת של הבניין: 3 מבנים עגולים המתפשטים מהמרכזי. עיצוב זה נועד למקסם את המראה של המפרץ הערבי היפה מבורג' ח'ליפה. כך, הוא מאפשר לכמה שיותר אורחים להתרשם מהנופים עוצרי הנשימה של הים והעיר. מרחוק הוא מזכיר את כיפות הבצל הנראות באדריכלות האסלאמית כמחווה עכשווית להיסטוריה של האזור.


בנייה

בניית הבניין הכי גבוה בדובאי דרשה צבא של פועלים. העיצוב של הבורג' ח'ליפה מבוסס, כאמור, על פרח שושנת העכביש המרהיב. מטבע הדברים, המבנה המעוטר והמסובך יהיה בין המפעלים האדירים ביותר שהעולם ראה אי פעם. מצד שני, בורג' ח'ליפה דרש כוח עבודה, שלא כמו כל פרויקט בנייה אחר לפניו. למרות נוכחותה של מזרקת דובאי יוצאת הדופן ושרשרת מגדלים אחרים, בורג' ח'ליפה נועד להיות המבנה הגדול והגבוה ביותר בעיר. בזמן האינטנסיבי ביותר של פיתוח הבניין, נדרשו כ-12,000 עובדים באתר מדי יום, שהגיעו מ- 100 מדינות שונות. בנייתו של המגדל התחילה בשנת 2004, נמשכה קצת יותר משש שנים והיא מוערכת ב-1.5 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לגורד השחקים היקר ביותר בעולם באותה תקופה.


קונספט

מה הביא את הרעיון של המבנה המפואר הזה? ובכן, הכוונה הראשונית של בניית בורג' ח'ליפה הייתה לעזור לדובאי לגוון את כלכלתה, הרחק מנפט וגז. החלטה זו התקבלה בשנת 2003 על ידי שליט דובאי, השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום. הרעיון שלו היה להבטיח שהמדינה תוכל להפסיק להסתמך רק על נפט וגז לצמיחת הכלכלה.

המגדל נועד להיות מוקד של פיתוח רב שימושי מאסיבי שכלל;

  • 30,000 בתים

  • כ-3 דונם של חניה

  • תשעה בתי מלון

  • קניון דובאי

  • יותר מ-19 גורדי שחקים למגורים

  • אגם בגודל 12 דונם

חוץ מזה, הוא רצה ליצור נקודת ציון ברמה עולמית עבור דובאי שתהפוך למקור גאווה לתושבים ולמבקרים כאחד. וכמו שזה נראה כיום, אפשר להגיד שבניית המגדל הגבוה בדובאי אכן השיגה את המטרות האלו!


50 צפיות

Comments


bottom of page