top of page

בית חבד בדובאי


נראה שכל יום חדש מביא איתו חדשות טובות היסטוריות מהמזרח התיכון. ההכרזה המפתיעה של אוגוסט 2020 על הסכם השלום בין איחוד האמירויות הערביות וישראל בתיווך ארצות הברית, גררה חודש לאחר מכן הסכם דומה בין ממלכת בחריין לישראל. שתי מדינות ערב וישראל חתמו על ההסכמים שלהן על מדשאת הבית הלבן ב-15 בספטמבר, ומאז התחילו לקרות הרבה דברים בפעם הראשונה: טיסות מסחריות ישירות, חילופי משלחות, בקשות לשגרירות. התפתחויות מהירות אלו היוו ברכה לקהילה היהודית הגדלה בכל אזור המפרץ, שבמהלך השנים האחרונות יצאה בשקט מהצללים. אחת ההתפתחויות המרגשות ביותר הייתה כשתנועת חב"ד-ליובאוויטש הודיעה על מינויה של הרב לוי דוכמן, רבה של איחוד האמירויות הערביות, לשליח חב"ד לאיחוד האמירויות. "תודה לאל, החיים היהודיים כאן באיחוד האמירויות הצליחו לפרוח כמו שושנה מדברית", אומר דוכמן. "הדו-קיום והכבוד האמיתי שאנשים רוחשים זה לזה כאן הם יפים, ולמרבה הצער, ייחודיים מדי. ברור גם שכל זה לא היה יכול לקרות ללא התמיכה והחזון של המנהיג הנדיב של איחוד האמירויות, הוד מעלתו השיח' מוחמד בן זאיד אל נהיאן, וזה משהו שכל העולם יכול ללמוד ממנו". מאז, הפך בית חבד בדובאי למרכז של קהילה ופעילות עבור יהודים המתגוררים באיחוד האמירויות ועבור יהודים ברחבי העולם כולו. חב"ד היא שם מוכר ליהודים ולישראלים המטיילים ברחבי העולם, ותנועת חב"ד פופולרית בנקודות רבות על המפה, ופונה לאו דווקא רק לדתיים. תנועת חב"ד ליובאוויטש נוסדה על ידי הגאון רבי מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מליובאוויטש. שליחי חב"ד נמצאים היום בכל מקום בעולם, גם במקומות הנידחים ביותר, ומעניקים ליהודי המקום ולתיירים המקומיים בית פתוח, אפשרות ללימוד תורה, אוכל כשר וכל סיוע חומרי שהם צריכים. החל משנת 2014 תוכלו למצוא גם בית חבד בדובאי, בנוסף לעוד כמה ארגונים שהקים הרב לוי דוכמן, כדי לקיים ולקדם את החיים היהודיים באיחוד האמירויות הערביות.
הקהילה היהודית בדובאי – מרכז קהילתי יהודי (JCC)

יחד עם אחיו, הרב מנדל דוכמן, עומד הרב לוי בראש הקהילה היהודית המקומית בדובאי. מאז הסכמי אברהם בשנת 2020, דובאי הפכה למרכז יהודי שוקק עם מאות משפחות העוברות לעיר מלבד הקהילה המקומית הקיימת. הצוות המסור של הרב לוי נותן מענה לצרכי המשפחות היהודיות. ה-JCC משמש כמרכז קהילתי לכל הצרכים היהודיים; תפילות, חגים, שיעורים, עזרה וכו'. איחוד האמירויות נודע בשנים האחרונות במחויבותו לסובלנות ולדו-קיום - יותר מ-200 לאומים חיים ועובדים במדינת המפרץ - ויהודים חיו בשבע האמירויות לסירוגין במשך עשרות שנים. הסכם ישראל-איחוד האמירויות ממסד הבנה זו, ומדגיש "... שהעם הערבי והיהודי הם צאצאים של אב קדמון משותף, אברהם", כאשר רוח זו מעוררת את שתי המדינות "לטפח במזרח התיכון מציאות שבה המוסלמים, יהודים, נוצרים ועמים מכל הדתות, העדות, האמונות והלאומים חיים ומחויבים לרוח של דו-קיום, הבנה הדדית וכבוד הדדי... ”' , אומר דוכמן.


בית חבד ואיחוד האמירויות

מעורבותה של חב"ד עם איחוד האמירויות התחילה כבר בשנת 2008, כאשר אנשי עסקים יהודים בניו יורק שנסעו לאיחוד האמירויות פנו לרב יהודה קרינסקי - יו"ר המרכז לענייני חינוך, הזרוע החינוכית של תנועת חב"ד-ליובאוויטש - בבקשה לקבל רב שיסייע בפיתוח החיים היהודיים באיחוד האמירויות. בשנת 2010 הגיעו תלמידי רבני חב"ד לדובאי כדי להוביל את טקס יום הכיפורים הראשון אי פעם במדינה הערבית, ומאז מבקרים תלמידי רבנים בכל חג יהודי. דוכמן הגיע לראשונה לאיחוד האמירויות בחורף 2015, וגם לאחר כמה חודשים, כדי להוביל את סדר הפסח הקהילתי בעיר הבירה אבו דאבי. הוא עבר לארץ מאוחר יותר באותה שנה. "באותה תקופה כבר היו כאן מספר משפחות יהודיות, וכלום בחינוך יהודי", מסביר דוכמן. באותו נובמבר פתח דוכמן תלמוד תורה עם ארבעה ילדים; כיום היא מתגאה ב-40 תלמידים. בדומה לעבודתה למען קהילות יהודיות מבודדות ברחבי העולם, חב"ד תומכת זה מכבר ביהודי איחוד האמירויות במגוון תחומים, כמו קיום דיאלוג מקוון הדוק עם הקהילה המקומית במשך שנים וסיוע למבקרים ולתושבים חדשים להתאקלם. ילדים מבוגרים מדי ללימודי תלמוד התורה של דוכמן, הגדלים באיחוד האמירויות, מקבלים חינוך יהודי בבית הספר היהודי המקוון הבינלאומי Nigri של חב"ד. דובאי, עיר של 3.3 מיליון תושבים והעיר הגדולה ביותר באיחוד האמירויות, היא ביתם של שני בתי כנסת. האחד מנוהל על ידי רוס קריאל והרב יהודה סרנה מניו יורק, כומר באוניברסיטת ניו יורק, והשני - כ-20 קילומטרים במעלה החוף - מנוהלעל ידי סולי וולף, המתגורר באיחוד האמירויות ב-20 השנים האחרונות, והרב דוכמן, שהיה הרב התושב היחיד מזה שש שנים וקיבל תושבות קבע. לאחרון אף יש מניין שלוש פעמים ביום. דוכמן, הדובר חמש שפות, כולל צרפתית ודיאלקטים מרובים של ערבית, סייע גם הוא בהקמת הקהילה היהודית באבו דאבי, ולאחרונה פתח את בית הכנסת והמרכז הקהילתי היחיד בבירה. מלבד הפעלת שירותי שבת וחגים, והוראת שלל שיעורי תורה קבועים, דוכמן סייע בהפיכת מזון כשר לזמין באמירויות. מה שהתחיל בצילום מוצרים כשרים בסופרמרקטים ותיוגם באינסטגרם למודעות הציבור הפך לשחיטה הכשרה הראשונה במדינה, שאותה סידר ב-2017. הוא פתח גם את סוכנות האמירויות להסמכת כשרות (EAKC), שעובדת יד ביד עם מספר ארגוני פיקוח כשרות ברחבי העולם וכיום EAKC מפקחת על מסעדת בשרים גלאט כושר אחת - Armani/Kaf. מוסד מזון נוסף, Elli's Kosher Kitchen שירות קייטרינג בדובאי, נמצא בפיקוח האיחוד האורתודוקסי (OU), וה-OU פעיל גם בתמיכה בחיי היהודים באיחוד האמירויות. אז אם אתם שומרי כשרות שרוצים לטייל בדובאי - אל תדאגו, אתם לא לבד! תוכלו להצטרף לקהילה, ולפעילויות שמספק בית חבד בדובאי וגם לאכול אוכל כשר, ללא שום בעיה. מדי שבת מציע בית חבד חווית שבת נפלאה ומרוממת, עם יהודים מכל תחומי החיים שמתאחדים יחד בדובאי, לסגנון קהילתי עם אווירת בית חב"ד חמימה מלאה בשירה שמחה, תפילות וארוחות מפנקות. נכון לעכשיו, השבתות מתקיימות במלון The Address, הממוקם במרינה, ויש לבצע את ההזמנה עד יום חמישי שלפני. ארוחות השבת נמצאות בפיקוח סוכנות האמירויות להסמכת כשרות (EAKC). כל האוכל כשר למהדרין.


23 צפיות

Comentarios


bottom of page