top of page

לבוש מסורתי בדובאי

כשזה מגיע למזרח התיכון, ובמיוחד לאיחוד האמירויות הערביות, לאנשים יש הרבה תפיסות שגויות ואי הבנות לגבי מהו לבוש מסורתי בדובאי. בכל פעם שהנושא הלבוש המסורתי צץ, צצה גם חוסר בהירות מסוימת. מלבד מלבד חסידי האסלאם, לא רבים מודעים לסגנון הלבוש הערבי האופייני לתרבות המוסלמית. למעט דובאי, האמירויות הנותרות באיחוד האמירויות שמרניות בכל הנוגע לסגנון הלבוש שלהן, מעדיפות 'צניעות' ובמידה מסוימת מאמצות בקפדנות את מה שנקבע בטקסטים האסלאמיים. אבל דובאי היא כבר סיפור אחר - היא מושכת אליה הרבה זרים, כולל המון תיירים ותושבים זרים ולכן קוד הלבוש בדובאי רך יותר. למרות שמותר ללבוש שם בגדים בסגנון מערבי כגון חולצות טריקו, חצאיות ארוכות ומכנסיים, נשים צפויות ומעודדות לשמור על צניעות ולכסות את עורן. אז כשחושבים על לבוש בדובאי ומה כדאי לארוז לקראת הנסיעה, תחשבו על זה שהכל הולך, כל עוד אתם זוכרים שאתם נמצאים באמירות מתקדמת אך אסלאמית. אז מה לובשים המקומיים? ומה אתם אמורים ללבוש כשאתם טסים לשם?


עבאיה

בעוד שהתלבושת המסורתית של הגברים האמירים היא בעיקר לבנה ולפעמים גם עם גוונים בהירים, הנשים לובשות שחור. התלבושת המסורתית של נשות האמירויות היא עבאיה - מדובר בגלימה שחורה אלגנטית' ארוכה ורפויה, המכסה את רוב גופה של האישה מלבד את פניה, רגליה וידיה. את העאביה לובשים תמיד על גבי בגדים אחרים. מתחת לגלימה, נשים לובשות בגדים מסורתיים או מערביים. הכיסוי הכהה גם עוזר להסתיר את הבגדים הצבעוניים. חלק מהנשים גם מעדיפות ללבוש ניקאב וכפפות, כדי לכסות את פניהן וידיהן בהתאמה. העבאיות המסורתיות הן פשוטות ושחורות. עם זאת, עבאיות בסגנון מודרני זוכות למגע עכשווי באמצעות רקמות ויצירות אמנות על בד כהה. ישנם מספר צבעים נוספים שנוספו כעת לרשימה כגון אפור, חום, בז' וכו' כדי לתת טוויסט מודרני ללבוש המסורתי.


בורקה

לבורקה יש כמה פרשנויות - בעוד שבמרכז אסיה, המונח הזה משמש בעיקר כדי להתייחס לכיסוי מכף רגל ועד ראש של הנשים המוסלמיות, במפרץ, בורקה פירושה סוג של מסיכת פנים. היא נועדה לכסות את כל פניה של האישה מלבד העיניים. ממבט ראשון, הבורקה נראית כאילו היא עשויה מתכת, אך מדובר בבד קל משקל וסופג זיעה ייחודי. הבורקות הללו הן בצבעים אדומים, צהובים וירוקים, כשהאדומות הן היקרות ביותר, בעוד שהירוקה טיפה זולה יותר. חתיכת עץ קטנה שומרת על צורת הבורקה ומגשרת על האף מבלי לגעת בפנים. הבורקה קשורה לחלק האחורי של הראש בחוטי כותנה לבנים. בימי קדם, כל אישה הכינה את הבורקה שלה בעצמה. באופן נרחב, בורקה נלבשת על ידי הדור המבוגר של נשות האמירויות, והיא מוסרת כאשר האישה חוזרת לביתה ו/או בחברת בני משפחתה בלבד. היא נלבשת על לבוש יומיומי ונפוצה יותר בקרב דורות מבוגרים של נשים ערביות. - הצעירות אינן נוטות כל כך לטרנד הלבוש הזה.


כאפיה/Ghutrah

הכאפיה היא מטפחת טיפוסית הנלבשת על ידי גברים, והיא ידועה גם בשמות Ghutrah, או Shemagh בכמה מדינות ערביות אחרות. זהו כיסוי הראש הלאומי בדובאי ובמדינות ערב אחרות. אומרים שהכאפייה משמשת בעיקר כדי לספק הגנה מפני חום המדבר, אך אפשר להציג אותה גם כסמל לכוח וסמכות. הכאפייה עשויה מבד מרובע, בדרך כלל משובץ ולעיתים צבעוני, והיא מונחת על ראשו של גבר המתגורר באזור ערב.


אגל - Agal

זהו פריט לבוש מסורתי בדובאי, המגיע כפריט משלים לכאפיה. מדובר ברצועה שחורה מבד הקשורה סביב הראש וקושרת את הכאפייה במקומה כך שהיא לא תיפול. הוא יכול להיות דמוי רצועה או כמו סוג של צינור, בדרך כלל בצבע שחור, העשוי, באופן מסורתי, משיער עיזים. ישנם סוגים שונים של אגלים הנלבשים על סמך מעמד חברתי ואירועים שונים.


קנדורה

פריט הלבוש הנפוץ ביותר במלתחה של הגברים האמירים, הוא הקנדורה. מדובר בגלימה לבנה ארוכה עם שרוולים ארוכים, פריט לבוש שדי דומה לעבאיה של הנשים, רק בשחור (אם כי, במהלך החורף, צבעים נוספים זמינים). הקנדורה מכסה את כל גופם של הגברים מכף רגל ועד ראש, מלבד הפנים, הידיים והרגליים. אורכה של הקנדורה מייצג את עושרו ומעמדו של האדם בחברה - אם הגלימה היא עד אורך הקרסול, כנראה שמדובר באדם שמחזיק בתפקיד מרכזי בחברה. שאר הגברים ה'נורמליים' לובשים קנדורות הרבה יותר קצרות ופחות מפוארות, כדי לתאר את צניעותם. בדרך כלל יש להן ציצית רפויה ארוכה וללא צווארון. הרקמה התואמת על הצווארון והשרוולים היא תכונה עיקרית שמבדילה את הקנדורה של האמירויות מזו של שאר העולם הערבי. הגברים האמירים מחזיקים יותר מחמישים קנדורות, והם מחליפים אותן לאורך כל היום כדי לשמור על המראה שלהן נקי מקמטים ורענן.


חיג'אב

חיג'אב הוא הצעיף הארוך שלובשות נשים מוסלמיות באזורי ערב. הוא מכסה את הפנים, האוזניים, הצוואר והשיער של האישה. החיג'אב משמש בשפה הרווחת כינוי לכל מיני כיסויי ראש המשמשים נשים, אבל למעשה, זה מתייחס לסוג מסוים של סרט לראש. אחד מסוגי החיג'אב הפופולריים ביותר הוא שיילה, המורכב מפיסת בד מלבנית שחוצה את הכתף.


גאפייה

ניתן לומר שהגאפייה היא כובע כמעט דומה לזה שחובשים המוסלמים במהלך תפילתם. ההבדל היחיד הוא שהגאפייה רקומה לגמרי, וכמעט שלא ניתן לראות אותה מכיוון שהיא נלבשת מתחת לכאפייה כדי להגן על האדם מפני פגיעת חום ישירה בראש.


לבוש בדובאי עבור תיירים

דובאי היא מרכז של פיתוח וצמיחה במזרח התיכון, אז אל תדאגו, אין הרבה הגבלות, אבל עדיין, כדאי להכיר כמה קווים מנחים מתאימים כדי שלא תצטרכו לדאוג בהמשך. אחרי הכל, עדיף להיות בטוחים מאשר להצטער, נכון?


  • מלונות , מסעדות וקניונים רוב המלונות, המסעדות והקניונים בדובאי יבקשו ממכם ללבוש בגדים 'צנועים', כלומר לכסות את הידיים והרגליים. אבל גם אם לא תעשו זאת, זו לא תהיה בעיה כל עוד אתם שוהים במלון במקום מאוד תיירותי. אם הגעתם בתקופת הרמדאן, כללי הלבוש בדובאי נאכפים בצורה קפדנית יותר. כשזה מגיע לקניות, אל תלבשו את בגדי החוף שלכם- כמו מכנסי חוף או ביקיני, לקניונים.

  • בריכות שחיה ופארקי מים כל סוגי בגדי הים מותרים בחופים ובבריכות בדובאי, בין אם זה ביקיני מערבי מן המניין, ספידו או בגד ים אסלאמי. הכל בסדר, מלבד עירום - אל תנסו זאת אפילו!

  • שווקים מסורתיים, מסגדים ואזורים כפריים כשאתם בשווקים מסורתיים, סיכוי רב יותר שתהיו מוקפים במקומיים, אז כדאי להתכסות כמה שאתם יכולים, ולהיות שמרניים ככל האפשר. כשזה מגיע למסגדים ואזורים כפריים, תשאירו מאחור את הרעיון שאפשר ללבוש כל דבר שקרוב לבגדים ללא שרוולים או למכנסיים קצרים - תמיד תהיו מכוסים לגמרי במקומות כאלה, ובמיוחד במסגד. ואל תשכחו לכסות את השיער שלכם - גברים ונשים כאחד.

  • ספארי מדבר כאן, מותר לכם ללבוש מה שתרצו, כל עוד לא מדובר בחצאית מיני קצרה או מכנסיים קצרים. מה שאתם לובשים לספארי תלוי גם במועד שבו אתם מבקרים - סיור בינואר עשוי לגרום לכם לקחת יותר מעילים מכיוון שהחול נהיה ממש קר.

  • נשים המטיילות לבד אם אתן מטיילות לבד או עם קבוצת חברות, עדיף ללבוש משהו שהוא יותר על הצד הצנוע, במקום לחשוף יותר מדי עור ולעורר פרובוקציות. אנשי איחוד האמירויות הם די ליברליים בכל הנוגע לסוגי השמלות של דובאי. למרות שהטרנדים משתנים, זכרו לעת עתה את העצות הנ"ל, וכבדו את ההרגלים המקומיים של המדינה ואנשיה. מאמץ קטן פה ושם רק יביא לחוויה טובה יותר עבורכם!.

1,917 צפיות

留言


bottom of page