top of page

מה קרה לנסיכת דובאי - שייח'ה לטיפה בינת-מוחמד?

מי את פרינסס לטיפה?

הנסיכה לטיפה נולדה ב-5 בדצמבר 1985. היא נסיכה אמירטית וחברה במשפחת המלוכה של דובאי. כבת של שייח, היא זוכה לעתים קרובות לתואר האדיבות "שייח'ה לטיפה". נסיכת דובאי היא בתו של השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום, שליט דובאי וראש הממשלה וסגן נשיא איחוד האמירויות הערביות. אמה היא Houria Lamara מאלג'יריה. לשייח'ה לטיפה יש שתי אחיות למחצה עם אותו שם (אחת מבוגרת ואחת צעירה). היא אחותם המלאה של שייח'ה מאיתה (ילידת 1980), שייח'ה שמסה (1981) ושייח' מג'יד (1987). הנסיכה לטיפה ניסתה לברוח מדובאי לראשונה בשנת 2002 בגיל 16. היא נתפסה בגבול בין איחוד האמירויות לעומאן והובאה חזרה לדובאי. כתוצאה מניסיונה לעזוב את דובאי, היא נעצרה באופן שרירותי על ידי אביה וישבה שלוש וחצי שנים בכלא נד אל שיבא. היא הייתה נתונה לעינויים וליחס לא אנושי ומשפיל. הנסיכה לטיפה מחויבת לשוויון, צדק וחופש הביטוי והמחשבה לכל בני האדם. היא ידועה בכמה כלי תקשורת כ"נסיכת הצניחה החופשית", והיא גם טבעונית מסורה ופעילה מחויבת לזכויות בעלי חיים.


"הנסיכה הבורחת"

במשך שלוש שנים, עטף מסתורין רב את מקום הימצאה של שייח'ה לטיפה בדובאי לאחר שנלכדה על ידי משמר החופים ההודי על יאכטה במים בינלאומיים מול הודו במרץ 2018. היה מידע סותר לגבי האם היא ברחה מחיים מבוקרים בארמון, או נחטפה על ידי אנשים שניסו לסחוט את משפחתה תמורת כסף - כפי שטען אביה, ראש ממשלת איחוד האמירויות, השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום. חלק אפילו טענו כי לטיפה בת ה-36 - שסיפרה את סיפורה בהודעות וידאו מוקלטות מראש שפורסמו לאחר שעזבה את איחוד האמירויות הערביות - אולי לא בחיים, למרות שממשלת דובאי פרסמה תמונות לאורך הזמן שנועדו להוכיח כי היא דווקא כן בחיים. אז מה קרה לנסיכת דובאי?


חשש ללטיפה לאחר פרסום צילומי הוידאו

צילומים ששודרו על ידי ה-BBC בפברואר 2021 הראו את נסיכת דובאי אומרת שהיא מוחזקת בשבי וחוששת לחייה. אומרים כי סרטון הוידאו, בו היא נראית כפופה בחדר האמבטיה, הוקלט כשנה לאחר לכידתה. ב-2018, לאחר שהוחזרה לאיחוד האמירויות, ביקרה נציבת האו"ם לשעבר, מרי רובינסון, במתחם שבו התגוררה ותייגה את לטיפה כאישה "בעייתית" שהצטערה על ניסיון הבריחה, לפי ה-BBC. כמו כן, סיפרה לה אמה החורגת דאז, הנסיכה חיה בינת חוסיין, שבתו של השייח' סובלת מהפרעה דו קוטבית. שגרירות איחוד האמירויות בלונדון טענה אז כי היא מטופלת בדובאי על ידי משפחתה. בפברואר 2021, רובינסון חזרה בה מהצהרתה משנת 2018 וטענה בתוכנית "פנורמה" של BBC שהיא והנסיכה חיה הוטעו בשל מצב הבריאות הנפשית של לטיפה. ארגוני זכויות אדם עודדו במספר הזדמנויות את מנהיגי העולם להילחם למען שחרורה של לטיפה.


זו לא הפעם הראשונה שאחת מבנותיו של השייח' בורחת

אחותה של לטיפה שייח'ה שמסה, בת ה- 38, ניסתה להימלט במהלך טיול משפחתי בבריטניה בשנת 2000. כאמור, בסרטון שהוקלט מראש מלטיפה ובסרטים דוקומנטריים רבים בהשתתפות חבריה ומקורביה, הנסיכה הצעירה נלכדה חודש לאחר מכן, הוחזרה אל איחוד האמירויות, ומאז נעלמה מעיני הציבור. שופט באנגליה קבע בדצמבר 2019 כי "מאזן ההסתברויות" הוא שאביהן תכנן וניצח את חטיפתן של שתי הנשים - בהתייחס גם לניסיון הקודם של לטיפה להימלט מאיחוד האמירויות ב-2002, כשהיא רק בת 16.


גם אשתו של שליט דובאי ברחה

אביהן, השייח' מוחמד בן ראשיד אל מקטום, עבר גם הוא גירושים קשים לאחר שאשתו, הנסיכה חיה בנט חוסיין - בתו של המלך הירדני המנוח חוסיין - ברחה ללונדון ב-2019 עם שני ילדיה, שייח'ה ג'לילה ושייח' זייד. הנסיכה חיה טענה שהיא מפחדת מאיומיו והגישה צו הגנה ואי-הטרדה לאחת מבנותיה. בית המשפט הגבוה לצדק בבריטניה התייצבה לצד האם, נתן לה משמורת מלאה והורה לשייח' לשלם סכום חד פעמי ותשלומים שנתיים עבור אחזקתם.


סופו של קמפיין "Free Latifa"

במאי 2021, מסע הפרסום Free Latifa, שפעל כדי להוציא את לטיפה מהווילה בדובאי שבה נאמר שהיא הוחזקה בניגוד לרצונה, הפסיק לאחר שהופיעו תמונות של לטיפה באיסלנד, ועוד אחת שלה בחופשה עם סיונד טיילור, מורה בריטית בבית ספר ממשלתי בדובאי, לפי רויטרס. מנהיגי הקמפיין פרסמו הצהרה לפיה הם עברו כברת דרך ויעזבו את האו"ם כדי לפקח על הצעדים הבאים של לטיפה מכיוון שהם השיגו כעת את מטרתם - לראות את לטיפה חופשית לטייל כרצונה.


שייח'ה לטיפה משנה את גורלה

שייח'ה לטיפה נראתה שוב בתמונות בנובמבר 2021 שנראו כמוכיחות שהיא חיה וקיימת. "מישל בצ'לט פגשה את שייח'ה לטיפה מדובאי, לבקשתה של האחרונה, בפריז", נכתב בציוץ של האו"ם, שמראה את הזוג מחייך יחד. "לאחר היכרות עם היועץ המשפטי של לטיפה, הנציב העליון ולטיפה נפגשו ביחידות. לטיפה שידרה לנציב העליון כי טוב לה והביעה את רצונה לכבד את פרטיותה". בהצהרה לסוכנות הידיעות הצרפתית, נציגתה אמרה כי לטיפה "רוצה להבהיר שהיא חיה כרצונה, שהיא נוסעת כרצונה".


201 צפיות

Comments


bottom of page